2286 minut - za nami sezon 2012/2013

To był zdecydowanie inny sezon, niż ubiegłoroczny. Bydgoszczanie występowali w Młodej Lidze w zupełnie przemeblowanym składzie i z nowym trenerem. Nie powiodła im się walka o obronę mistrzowskiego tytułu. Zajęli ostatecznie ósme miejsce.

Zupełnie nowy zespół...
O ile drużyna występująca w PlusLidze przeszła przed sezonem 2012/2013 tylko kosmetyczne zmiany, o tyle ekipa mająca walczyć w Młodej Lidze zupełnie się zmieniła. Skład oparty został głównie na juniorach, których od czasu do czasu wspomagali Ci nieco starsi i bardziej doświadczeni. Zarówno jednak Marcin Waliński, Łukasz Owczarz, Łukasz Wiese i Tomasz Bonisławski na co dzień trenowali i grali w pierwszym zespole, stąd ich udział w meczach Młodej Ligi był wielokrotnie niemożliwy.

Pierwszy mecz, pierwszy przeciwnik...
Sezon 2012/2013 rozpoczęliśmy od tygodniowej przerwy. Z racji iż w ubiegłym roku zostaliśmy Mistrzami Polski w pierwszej kolejce pauzowaliśmy, bowiem liga liczyła nie dziesięć, a jedenaście drużyn. Pierwszy mecz rozegraliśmy 29 września 2012 roku, o godzinie 18:00. Byliśmy wówczas gospodarzami tego spotkania, a naszym przeciwnikiem była PGE Skra Bełchatów. Jako zdobywca pierwszego punktu zapisał się Paweł Drzazga, który udanie obił blok rywali. Po 116 minutach walki to podopieczni Barosza Zaparuchy schodzili z parkietu z uśmiechami, bowiem zwyciężyli inauguracyjne spotkanie 3:2. Pierwsza statuetka MVP powędrowała w ręce Rafała Stasińskiego. W całym sezonie najczęściej, bo trzykrotnie, takie wyróżnienie otrzymywał Łukasz Wiese.

Troszkę liczb
Nasi siatkarze rozegrali w tym sezonie 28 meczów, wygrywając 12 z nich. Po rundzie zasadniczej, w której każda drużyna rozegrała 20 spotkań, zajęliśmy siódme miejsce. Wygraliśmy 10 pojedynków, dokładnie tyle samo przegrywając. Sześciokrotnie tryumfowaliśmy na własnym parkiecie, cztery wygrane odnosząc na wyjazdach. Najdłuższe spotkanie rozegraliśmy u siebie z PGE Skrą Bełchatów. Trwało ono 116 minut. Najkrócej natomiast przebywaliśmy na parkiecie w meczu z Centralną Szkołą PSP AZS Częstochowa. Wówczas ze zwycięstwa cieszyliśmy się po zaledwie 58 minutach.

Nie udało nam się zwojować play-offów. Na osiem meczów wygraliśmy zaledwie dwa. Rozpoczęliśmy od rywalizacji z Lotosem Treflem Gdańsk. Były to pojedynki w ramach ćwierćfinału. Po dwóch porażkach pozostała nam gra o miejsca 5-8. Naszym pierwszym rywalem była MOS Wola AZS Politechnika Warszawska. Mimo pierwszego zwycięstwa w trzech setach, na wyjeździe musieliśmy uznać wyższość rywala. Akademicy rozstrzygnęli tę rywalizację na swoją korzyść w stosunku 2:1. W walce o siódmą lokatę ulegliśmy natomiast Skrze Bełchatów. Ponownie wygraliśmy pierwszy mecz u siebie, jednak na terenie przeciwnika już nam się nie powiodło. Najdłuższy bój stoczyliśmy w Gdańsku, jeszcze w walce o półfinał Młodej Ligi. Po pięciu setach i 136 minutach walki wygrali gospodarze, pozbawiając nas szans na obronę tytułu. Najkrótszym meczem play-offów była z kolei wygrana z Politechniką Warszawską. Uczyniliśmy to w 64 minuty.

2286 minut na boisku
Łącznie w sezonie rozegraliśmy 28 meczów, które trwały 100 setów. Na boisku podopieczni Bartosza Zaparuchy spędzili 2286 minut, czyli dokładnie 38 godzin i 6 minut. Dzieląc ten czas na dwa etapy rozgrywek, w rundzie zasadniczej przebywali na parkiecie 1577 minut, grając 70 setów, natomiast w fazie play-off zagrali 30 setów w 709 minut.

Sezon 2012/2013 to już historia
Cytując słowa znanej piosenki - „ale to już było i nie wróci więcej”. Rozgrywki w sezonie 2012/2013 przechodzą już do historii. Mistrzowski tytuł trafił do naszych „najbliższych” rywali, bo do Lotosu Trefla Gdańsk. Bydgoszczanie na pewno jednak postarają się w przyszłym sezonie o powrót na podium Młodej Ligi.

2013-05-08:1654 Napisane przez: Anna Falk