Nasza drużyna na Facebooku
Nasza drużyna na Instagramie
Nasza drużyna na Twetterze
DOŁĄCZ DO TEAMDKMS! ZOSTAŃ POTENCJALNYM DAWCĄ SZPIKU!

Podczas meczu z ONICO Warszawa wspólnie z Fundacją DKMS będziemy prowadzili rejestrację potencjalnych Dawców szpiku. To już kolejny raz, kiedy każdy kibic obecny na spotkaniu będzie mógł dołączyć do bazy potencjalnych Dawców Fundacji DKMS.

Rejestracja jako potencjalny Dawca szpiku polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Całość zajmuje około 5 minut. W przypadku, gdy okaże się, że potencjalny Dawca posiada takie same cechy tkankowe jak Pacjent potrzebujący przeszczepienia wtedy dojdzie do pobrania komórek macierzystych za pomocą jedną z dwóch metod:

1. Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej – stosowane w ok. 80% przypadków

Przed pobraniem, przez 4 dni Dawca przyjmuje czynnik wzrostu G-CSF, aby zwiększyć ilość komórek macierzystych w krwi obwodowej. Jest to substancja produkowana również naturalnie w organizmie człowieka w momencie przechodzenia infekcji. Podczas przyjmowania czynnika mogą wystąpić objawy grypopodobne. Komórki pobiera się metodą zwaną aferezą. W dniu pobrania na obu przedramionach Dawcy zakładane są dojścia dożylne. Krew przepływa z jednego ramienia poprzez tzw. separator komórek i wraca drugim dojściem dożylnym do organizmu. Zabieg nie wymaga hospitalizacji i trwa około 3-4 godziny.

2. Pobranie szpiku z talerza kości biodrowej – pozostałe ok. 20% przypadków

Od znajdującego się pod narkozą Dawcy pobiera się z talerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy) ok. 1 litra mieszaniny szpiku kostnego i krwi. Mieszanina zawiera ok. 5% szpiku kostnego, regenerującego się całkowicie w organizmie w ciągu ok. 2 tygodni. Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. W klinice pozostaje 2-3 dni, a jedyne zagrożenie ogranicza się do powszechnego ryzyka związanego z podaniem narkozy. Po pobraniu szpiku istnieje możliwość wystąpienia miejscowego bólu, podobnego do stłuczenia, który po kilku dniach mija.

Decyzja o wyborze jednej z powyższych metod pobrania komórek macierzystych uzależniona jest od stanu zdrowia Pacjenta oraz od decyzji jego lekarza prowadzącego.

O Fundacji

Fundacja DKMS zarejestrowana została 28 listopada 2008 roku jako niezależna organizacja typu non-profit, a swoją działalność rozpoczęła 25 lutego 2009 roku. Do dzisiaj udało się nam zarejestrować i przebadać ponad 1 143 000 (lipiec 2017) potencjalnych dawców. 4 376 (lipiec 2017) osób oddało już swoje komórki macierzyste ratując życie tym, którzy potrzebują tego najbardziej

2017-09-26:1824 Napisane przez: DKMS

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z serwisu.

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

rozumiem