Włosi złotymi medalistami MEJ!

Za nami Mistrzostwa Europy Juniorów. Złote medale wywalczyli Włosi, srebrne Hiszpanie, natomiast na najniższym stopniu podium stanęli Belgowie. Polakom nie udało się wejść do strefy medalowej. Turniej zakończyli na szóstym miejscu.

Biało-czerwoni zaczęli Mistrzostwa bardzo dobrze. W pierwszym spotkaniu pokonali w czterech setach Finów. Jednak już w swoim drugim pojedynku musieli uznać wyższość reprezentacji Belgii, przegrywając 2:3. Po tej porażce nasz zespół spadł na trzecie miejsce w tabeli, a tylko dwie pierwsze pozycje gwarantowały walkę w strefie 1-4. Wygrany tie-break z Włochami nie pozwolił nam na awans na drugą pozycję. Dopiero pewne zwycięstwo w trzech setach z reprezentacją Serbii dało nam upragnione drugie miejsce. O wszystkim miał zadecydować jednak mecz z Rosjanami. Biało-czerwoni mieli szansę, by znaleźć się w czołowej czwórce mistrzostw. Ostatni pojedynek w fazie grupowej nie potoczył się jednak po myśli naszej ekipy. Porażka w tie-breaku sprawiła, że zajęliśmy trzecie miejsce w swojej grupie, a do strefy medalowej awansowali Włosi i Belgowie.

W drugiej grupie od początku bardzo dobrze radzili sobie Hiszpanie, a o drugie miejsce zacięcie walczyły reprezentacje Bułgarii i Turcji. Jeszcze przed ostatnią kolejką spotkań, to Bułgarzy znajdowali się na drugiej pozycji. Siatkarze z Turcji mieli jednak teoretycznie łatwiejszego rywala w meczu kończącym fazę grupową. Wygrana 3:1 z Grecją i porażka 0:3 reprezentacji Bułgarii dała im awans do strefy medalowej.

Polakom pozostała walka o miejsca 5-8. W swoim pierwszym starciu pokonali w czterech setach Niemców. Rosjanie wygrali natomiast w tie-breaku z Bułgarami. Po raz kolejny zatem los skierował nas na reprezentację Sbornej i po raz kolejny, tym razem jednak w walce o piąte miejsce, lepsi okazali się nasi rywale. Wygrana 3:1 dała im piątą pozycję w mistrzostwach, natomiast Polacy zakończyli turniej na szóstym miejscu. W walce o siódme miejsce Bułgarzy bez problemów pokonali Niemców.

Zarówno pierwszy, jak i drugi półfinał, kończył się w czterech setach. W pierwszym Włosi mierzyli się z reprezentacją Turcji. Po wyraźnej wygranej w premierowej partii, w kolejnych trzech walka była jednak zdecydowanie bardziej wyrównana. Ostatecznie tryumfowali siatkarze z Włoch, oddając rywalom tylko drugiego seta. Drugi półfinał bardzo dobrze rozpoczęli Hiszpanie, którzy wygrali dwie pierwsze partie. Jak to jednak bywa przy prowadzeniu 2:0, w trzeciej odsłonie pozwolili rywalom złapać wiatr w żagle. W efekcie Belgowie zwyciężyli w tej partii 25:21. Jak się okazało, była to jednak tylko chwilowa niemoc Hiszpanów, którzy w czwartym secie postawili kropkę nad i, wygrywając 25:16 i 3:1 całe spotkanie.

Bardzo zaciętym okazało się być starcie o trzecie miejsce. Belgowie wygrali premierową odsłonę 26:24, jednak dwie kolejne partie padły łupem reprezentacji Turcji. Ich rywale nie zamierzali się jednak poddawać i walczyli o doprowadzenie do tie-breaka. Tak właśnie się stało. Po zwycięstwie 25:22 w czwartym secie to Belgowie rozpoczęli decydującego seta w lepszych nastrojach. Piąta partia to jednak zawsze wojna nerwów. Tak było również i w tym spotkaniu. Więcej zimnej krwi zachowali siatkarze z Belgii, którzy zwyciężyli 17:15 i tym samym wywalczyli brązowe medale.

Starcie o złoto lepiej rozpoczęli Włosi, którzy rozstrzygnęli na swoją korzyść premierową odsłonę. W drugiej partii swój rytm gry odnaleźli jednak Hiszpanie, wygrywając wyraźnie 25:14. Porażka nie podcięła skrzydeł siatkarzom reprezentacji Włoch. W dwóch kolejnych setach walka była już znacznie bardziej wyrównana, ale to właśnie podopieczni Marco Bonitty zachowali więcej zimnej krwi i zwyciężyli całe spotkanie 3:1, zdobywając złote medale.