Rosjanie najlepsi w Lidze Światowej 2013!

Znamy już medalistów Ligi Światowej 2013. Finałowy turniej w Argentynie okazał się szczęśliwy dla Rosjan, natomiast nie udał się gospodarzom, którzy nie sprawili niespodzianki i nie zdołali awansować do najlepszej czwórki.

Jak się później okazało, już pierwszego dnia turnieju byliśmy świadkami zapowiedzi meczu finałowego. Rosjanie grali bowiem z Brazylią, pokonując rywali 3:2. W drugim spotkaniu pierwszego dnia, Bułgarzy w czterech setach wygrali z gospodarzami.

Drugiego dnia niespodziankę sprawili Kanadyjczycy, którzy mimo iż przegrywali już z reprezentacją Rosji 0:2, zdołali odnieść zwycięstwo w tie-breaku. Pierwszą wygraną zanotowali natomiast Włosi, którzy 3:1 pokonali Bułgarów.

Arcyciekawie zapowiadał się ostatni dzień fazy grupowej. Zwycięstwa Brazylii i Włochów dały im jednak awans do półfinału, a z walką o medale pożegnały się: Kanada i Argentyna, co wielu przewidywało jeszcze przed startem turnieju.

(25:20, 23:25, 25:17, 25:22)

W obu półfinałach padł identyczny wynik. Rosjanie w czterech setach rozprawili się z Włochami. W premierowej partii zwyciężyli 25:12. Rywalom oddali tylko trzecią partię, po walce na przewagi. Ostatecznie swój awans przypieczętowali wygrywając w czwartej odsłonie 25:20. Większych problemów z pokonaniem Bułgarów nie mieli Brazylijczycy. Wprawdzie oddali przeciwnikom trzeci set, jednak w tych partiach, które rozstrzygali na swoją korzyść tryumfowali pewnie, nie pozwalając Bułgarom na przekroczenie granicy dwudziestu punktów.

Włochy – Rosja 1:3
(12:25, 23:25, 26:24, 20:25)

Brazylia – Bułgaria 3:1
(25:12, 25:17, 23:25, 25:16)

Zacięty bój o brązowy medal stoczyły reprezentacje Bułgarii i Włoch. Choć to Ci pierwsi wygrali premierową odsłonę spotkania, ostatecznie z wygranej w tie-breaku cieszyli się Włosi. W piątym secie nie pozostawili rywalom żadnych złudzeń, pokonując ich 15:7.

Włochy – Bułgaria 3:2
(21:25, 25:21, 25:20, 21:25, 15:7)

Finał należał do Rosjan, którzy po raz drugi pokonali Brazylijczyków, tym razem jednak robiąc to w jeszcze lepszym stylu. Nie pozwolili przeciwnikom na wiele i pewnym krokiem zmierzali po złote medale. Najbardziej wyrównana była premierowa odsłona, którą podopieczni Bernardo Rezende rozpoczęli z wysokiego c, prowadząc 5:0. Rosjanie jednak bardzo szybko odrobili straty i wkrótce wyszli na prowadzenie. Brazylijczycy walczyli i w końcówce to oni wygrywali 21:20. Ostatecznie siatkarze z Rosji seta nie oddali, zwyciężając 25:23. W dwóch kolejnych odsłonach już tylko potwierdzili, kto jest lepszy i zawojowali Mar del Plata, zdobywając złoto.

Rosja – Brazylia 3:0
(25:23, 25:19, 25:19)