Anna Falk: Od kilku lat dbasz o przygotowanie fizyczne zawodników Delecty. Jest to chyba niezwykle odpowiedzialna funkcja?
Wojciech Janas: „Myślę, że to tak samo odpowiedzialne zadanie jak każde inne w sztabie szkoleniowym. Po prostu staram się swoją pracę wykonać jak najlepiej"
Najważniejszym i zarazem tym najbardziej intensywnym okresem pracy są chyba przygotowania przedsezonowe. To kluczowy czas dla Ciebie – jako trenera i dla zawodników?
„Zgadzam się. Pierwszy okres przygotowań poświęca się przede wszystkim na przygotowanie motoryczne zawodników. Czas ten sprzyja ciężkiej pracy fizycznej"
To co wypracowaliście w trakcie okresu przygotowawczego ma procentować w sezonie. Jesteś zadowolony z tego, co udało się zrobić?
„Jestem bardzo zadowolony z przygotowań, gdyż udało się zrealizować plan niemal w 100%. Poza tym w klubie niczego nie zabrakło. Jeśli chodzi o sprzęt potrzebny do przygotowań, suplementację czy też warunki przygotowań to w Delekcie jest wszystko. Naprawdę profesjonalnie i komfortowo"
Pozycje, na których grają zawodnicy mają zapewne znaczenie przy układaniu dla nich planu treningowego. Z jak dużymi różnicami mamy do czynienia?
„Oczywiście, niewielkie różnice są i muszą być. Zależy to od uwarunkowań fizycznych jak i predyspozycji motorycznych. Niektórzy zawodnicy potrzebują więcej siły, inni dynamiki, jeszcze inny szybkości"
Czy fakt, iż z większością zawodników miałeś już okazję współpracować w poprzednich sezonach ułatwia Ci zadanie podczas opracowywania dla nich planu treningowego?
„Tak, pomaga. Przed rozpoczęciem każdych przygotowań wykonuje wiele badań mających na celu ustalenie w jakiej dyspozycji znajduje się zawodnik. Mając badania z paru lat mogę je porównać, poza tym widzę jaki progres ma dany zawodnik"
Na ile Twoje zadanie jest utrudnione w przypadku siatkarzy, którzy dołączają do zespołu po turniejach reprezentacyjnych. Wtedy bazą jest to, co wypracowali podczas zgrupowań kadry?
„Z tym nie ma zbytniego problemu, zarówno Michał Masny jak i Antti Siltala są profesjonalistami i jestem pewien, że na zgrupowaniu kadry wykonują ciężką i dobrą pracę. Zresztą znam trenerów przygotowania fizycznego kadry Finlandii i Słowacji, więc wiem jakim cyklem i w jakiej dyspozycji są obaj zawodnicy"
Tegoroczny sezon jest chyba nieco łatwiejszy, bowiem toczy się w spokojniejszym tempie niż poprzedni. Jest czas na tzw. mikro cykl treningowy.
„Jest spokojniej i można zastosować mikro cykle przygotowań. W czasie przerwy w lidze będzie można popracować nad motorycznością"
Mówi się jednak, że kluczowa jest psychika zawodnika. To ona pozwala na wykorzystanie tych największych pokładów energii i skorzystanie z tego, nad czym pracowało się przed sezonem
„Myślę, że każdy z elementów jest ważny u zawodników. Również psychika. Zresztą ściśle jest to powiązane z motoryką. Mamy zresztą osobną dziedzinę jaką jest psychomotoryka, która jest równie istotna dla zawodników"
*rozmawiała Anna Falk (Delecta Bydgoszcz)